Poradnik pasażera

Czy można palić papierosy w samolocie?

Jeśli jesteś palaczem, zapewne w Twojej głowie nieraz zrodzi się takie pytanie. Oczywiście możesz poczekać z chęcią zapalenia papierosa do czasu, kiedy pewną stopa staniesz na ziemi miejsca docelowego. Czasami to bywa trudne. Trasa do pokonania jest duża, podróż trwa długo, a chęć zapalenia papierosa nie ustaje. Co wtedy? Czy koniecznie trzeba poczekać z tym do momentu wylądowania? Czy lot międzykontynentalny może obejść się bez „puszczenia dymka”?

Dla palaczy jest niestety zła wiadomość – w samolocie wprowadzono zakaz palenia papierosów. Za jego zapalenie grozi kara upomnienia, kilkuset złotowy mandat, a nawet kilkudniowy pobyt w areszcie i grzywny o równowartości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko zależy od zasad linii lotniczych i kraju, do którego podróżujemy. Niemniej jednak nie warto zaruszać tego zakazu. Kary potrafią być naprawdę wysokie. Dotyczy on również palenia nie tylko na pokładzie samolotu, ale również w toalecie. Znajdują się tam czujniki dymu. Dodatkową karą za złamanie zakazu jest wpisanie przez linie pasażera na „czarną listę”. To z kolei uniemożliwia w przyszłości podróżowanie daną linia lotniczą. Chociaż każda z nich ma swoje zasady i reguluje je w różny sposób. Jednak zawsze jest to jakiś problem.

Wiele osób tradycyjne papierosy zastępuje tzw. e-papierosami. Niestety w tym przypadku, również jest zła wiadomość. W większości linii lotniczych zakazane jest palenie e-papierosów. Powodem zakazu jest po prostu komfort podróży innych pasażerów. Wbrew pozorom zapach, który wydobywa się z pary e-papierosa potrafi być bardzo intensywny. W przypadku, jeśli korzystałoby z nich kilka czy nawet kilkanaście osób – mogłoby to być uciążliwe dla pozostałych podróżnych.

0
  Podobne wpisy