Poradnik pasażera

Jak podróżować samolotem ze sprzętem fotograficznym?

Jeśli jesteś fotografem i posiadasz specjalistyczny sprzęt fotograficzny – mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Możesz bez problemu podróżować nim nawet samolotem. Jednak musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Taki sprzęt najlepiej mieć w bagażu podręcznym. Unikniesz w ten sposób zniszczenia. Nigdy nie wiesz, w jaki sposób obsługa pakuje bagaże. Zwłaszcza delikatne rzeczy mogłyby ucierpieć. Zminimalizujesz również ewentualne ryzyko kradzieży. Kolejna kwestia to naładowanie baterii. Możesz zostać poproszony o włączenie i prezentację sprzętu. To kwestie bezpieczeństwa. Załoga zapewne będzie chciała mieć pewność, że to nie jest atrapa, a Twoje fotograficzne cudeńka elektroniczne naprawdę działają. Dlatego też musisz być przygotowany na prezentację poszczególnych urządzeń. Być może będą potrzebne objaśnienia tego, jak działa. Warto nawet nauczyć się poszczególnych nazw elementów Twojego zestawu w obcym języku. Wówczas unikniesz komplikacji komunikacyjnych.

Wszystkie sprzętu warto mieć w plecaku fotograficznym. Powody są proste. Plecak zajmuje mniej mniejsza niż walizka czy torba i potrafi być pakowniejszy. Poza tym wszystko dokładnie w nim poukładasz. Będziesz mógł zarzucić na plecy, przez to masz pewność, że nic Ci nie zginie, nie zostanie skradzione.

Zanim zdecydujesz się na lot, zapoznaj się z warunkami przewożenia bagażu u danego przewoźnika. Może się okazać, że masz tyle sprzętu fotograficznego, że po części będzie on musiał zostać potraktowany, jako bagaż główny. Chyba, że chcesz dopłacać za bagaż podręczny. Wymagania danej linii określają nie tylko ciężar, ale również wielkość bagażu w cm. W tym przypadku taka informacja może być szczególnie istotna.

Kolejna ważna kwestia, to materiały światłoczułe. Jeśli posiadasz takie, używasz i masz zamiar je ze sobą zabrać – nie wkładaj ich do bagażu głównego. Urządzenia, które prześwietlają bagaże są często dość mocne. W efekcie mogą uszkodzić Twoje urządzenia.

0
  Podobne wpisy