Poradnik pasażera

Jak podróżować z nartami w samolocie?

Zasady przewożenia sprzętu sportowego przyjęte przez linie lotnicze dopuszczają zabranie ze sobą na pokład nart. Poznaj dokładnie warunki, które umożliwiają Ci transport Twojego sprzętu.

Niemal każdy przewoźnik oferuje transport sprzętu sportowego, nart, desek snowboardowych w luku bagażowym. Najczęściej rejestruje się je, jako bagaż sportowy. Chociaż dokładne warunki, zależą od zasad danego przewoźnika. Nie ma odgórnych przepisów dotyczących przewozu sprzętu sportowego, więc każdy może ustalić własne. To samo tyczy się cennika. Zanim, więc zdecydujesz się, zebrać swój sprzęt na pokład samolotu – dowiedz się, ile kosztuje taka usługa. Pamiętaj też, że narty trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Najlepiej zapakować je w specjalne torby lub pokrowce.

Zamiar przewozu nart zgłoś wcześnie. Jeśli powiadomisz o tym obsługę dopiero na miejscu, najprawdopodobniej zapłacisz więcej. Tak na przykład Wizz Air umożliwia zabranie nart za dodatkową opłatą. Należy je zapakować tak, aby stanowiły jeden pakunek. W tym przypadku za jedną sztukę bagażu sportowego uznaje się narty lub deskę, buty, kask i kijki. Cena wynosi ok. 30 Euro.

Ryanair traktuje natomiast narty jako bagaż specjalny. Opłata dodatkowa wynosi 40 Euro w jedną stronę Zgłoś zamiar zabrania takiego sprzętu wcześniej, aby mieć pewność, że znajdzie się na nie miejsce w luku bagażowym. Poza tym unikniesz dodatkowej opłaty. Zwróć również uwagę na to, że mogą dojść dodatkowe opłaty, jeśli przekroczysz limit wagi bagażu. Część sprzętu możesz również przewieźć jako bagaż podręczny. Warto się nad tym zastanowić i przekalkulować koszty.

W przypadku LOT-u okazuje się, że przewóz sprzętu narciarskiego wliczony jest w bezpłatny bagaż. Taką usługę otrzymujesz już w cenie biletu lotniczego. Warunek jest jednak taki, że waga nart i bagażu rejestrowanego nie może przekroczyć 20 kg. Musisz o tym pamiętać. W przeciwnym wypadku będziesz musiał dopłacić 200 zł.

0
  Podobne wpisy