Poradnik pasażera

Jak przygotować się do pierwszego lotu samolotem?

Perspektywa ciepły krajów, odpoczynku, wakacji niezwykle kusi. Zwłaszcza, jeśli na urlop czekałeś bardzo długo. Obawiasz się podróży samolotem? Kilka wskazówek sprawi, że przygotujesz się do niej perfekcyjnie.

Po pierwsze – nie bój się latać. W filmach pokazanych jest mnóstwo katastrof. Jednak to tylko fikcja. Samolot pozostaje nadal jednym z najbezpieczniejszych środków transportu. Najważniejsze to dostosowywać się do poleceń obsługi. Musisz wiedzieć, że polecenie zapięcia pasów naprawdę ma Ci zapewnić bezpieczeństwo w przypadku wejścia samolotu w turbulencje. Nie oznacza to jednak katastrofy, ponieważ jest to normalne zjawisko związane z przepływem prądów powietrza.

Pamiętaj o przygotowaniach

Daleko przed odjazdem dowiedz się, jaka jest maksymalna waga i rozmiar bagażu, który możesz ze sobą zabrać. Każda linia lotnicza ma własne zasady. Sprawdź, to szybciej, żeby uniknąć niespodzianek na lotnisku. Musisz wydrukować kartę pokładową. Zrobisz to przez Internet, podczas elektronicznej odprawy. Wymień również gotówkę na walutę kraju, do którego lecisz. Możesz zrobić to na lotnisku, ale zapewne będzie to już mniej korzystne. Warto pomyśleć również o zabraniu jedzenia. Ceny w kawiarniach i restauracjach potrafią przyprawić o zawrót głowy. Lepiej przygotować własny prowiant, chociaż np. przewóz jedzenia jest zabroniony przy lotach do Meksyku. O tym musisz również pomyśleć przed wylotem. Na podróż ubierz się wygodnie. Adidasy, wygodne spodnie będą zdecydowanie lepsze od wysokich szpilek i obcisłej sukienki.

Wybierz miejsce

Przy odprawie biletowo–bagażowej możesz wybrać miejsce. Najczęściej wybierane są te przy oknie, najmniej chętnie decydujemy się na miejsca środkowe. Które z nich wybrać? Miejsce przy oknie będzie idealne dla osób, które lubią drzemać w samolocie. Jeśli jednak często przechadzasz się korytarzem, zdecyduj się na miejsce przy przejściu.

Szybka zmiana stref czasowych

Z angielskiego nazywane jest to „Jet lag”. Bardzo często tam, skąd lecisz jest noc, a w miejscu urlopu – dzień. Organizm należy od razu przestawić, co nie będzie łatwe. Najlepiej pierwszy dzień spędź aktywnie. Lepszym rozwiązaniem jest spacer niż drzemka w hotelowym pokoju.

0
  Podobne wpisy