Poradnik pasażera

Poradnik pasażera w pigułce

Loty samolotem to nie tylko kwestia odprawy. Przed planowanym terminem wylotu musisz załatwić parę rzeczy. Przypominamy, jakie to są. Dzięki temu unikniesz komplikacji i nieprzyjemnych niespodzianek.

Często wyjazdy sprawią, że pewne rzeczy robisz z tzw. „automatu”. Nie zastanawiasz się wiele nad sprawami, które wydają Ci się oczywiste. Jednak, jeśli latanie samolotem to dla Ciebie rzecz sporadyczna a wręcz nowa, to ta lista jest dla Ciebie. Przedstawiamy sprawy, o których musisz pamiętać, zanim udasz się w podróż. To pomoże Ci uniknąć kłopotu i nie wprawi Cię w nerwowy nastrój przed wyjazdem.

Wymagania dotyczące bagażu

Zapewne o tym słyszałeś, a jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy – to informacja dla Ciebie. Zabrać ze sobą możesz dwa rodzaje bagażu. Podręczny zabierasz do samolotu, a rejestrowany i musisz oddać go wcześniej. Najważniejszą rzeczą jest to, że za posiadanie bagażu podręcznego nie musisz płacić, ale jego wymiary są bardzo ograniczone. Przeliczniki zależą od przewoźnika. Każdy z nich ma własne zasady. Skorzystaj ze specjalnych stojaków. Znajdują się one na lotniskach. Dzięki temu przekonasz się czy nie przekroczyłeś limitów. W przeciwnym wypadku będziesz zmuszony uiścić dodatkową opłatę. Dlatego lepiej wcześniej zorientować się, jaka jest dopuszczalna waga i wielkość bagażu u danego przewoźnika. Sprawdzisz to na ich stronie internetowej. W takim bagażu powinny znaleźć się najpotrzebniejsze rzeczy. Oczywiście nie wolno przewozić, np. substancji wybuchowych, niebezpiecznych. Jeśli chcesz zabrać kosmetyki – lepiej spakuj je do bagażu rejestrowanego. Wszystkie inne rzeczy, których nie będziesz używał w podróży – pozostaw w bagażu rejestrowanym. Z pewnością na pokładzie nie będą Ci potrzebne, a zajmowałyby tylko miejsce. To samo dotyczy innych substancji płynnych. Znajdować się one mogą tylko w przezroczystych butelkach, których pojemność nie przekracza 100 ml.

Jak przejść odprawę?

To kolejny ważny element, który jest obowiązkowy przed rozpoczęciem podróży. Zazwyczaj taką odprawę można bezpłatnie załatwić przez Internet. Takie opcje dostępne są już nawet na 2 tygodnie przed datą odlotu. To duże ułatwienie, chętnie stosowane przez linie lotnicze. Takie rozwiązanie pozwala na zniwelowanie kolejek na lotnisku. Kartę pokładową możesz wydrukować w domu. Nie pozostaje Ci wtedy nic innego, jak poczekać na termin podróży. Co ciekawe, niektórzy przewoźnicy pobierają opłaty, jeśli chcesz odbyć odprawę na lotnisku.

Przed wyjazdem na lotnisko

Niedługo masz samolot, wychodzisz z domu… Nie zapomnij o dokumentach: dowodzie osobistym, prawo jazdach, kartach do bankomaty. Weź również gotówkę. Na wypadek gdyby w sklepie nie działał terminal albo w pobliżu nie znalazłbyś bankomatu, warto mieć przy sobie banknoty. Pamiętaj przede wszystkim o karcie pokładowej. Jeśli odprawę wykonywałeś przez Internet – powinieneś samodzielnie ją wydrukować. Warto przygotować sobie ją już prędzej, aby przed samym odlotem była gotowa do zabrania. Bez tego dokumentu nie zostaniesz wpuszczony na pokład!

0
  Podobne wpisy