Poradnik pasażera

Jak wygląda kontrola bezpieczeństwa na lotnisku?

Wykonuje się ją, aby – jak sama nazwa wskazuje, każdy z pasażerów mógł się czuć bezpiecznie i komfortowo. Czy wiesz, na czym ona polega?

Kontrola bezpieczeństwa nie jest wbrew pozorom skomplikowanym procesem. Tylko tak poważnie brzmi. Przechodzi ją każdy z pasażerów, przed wejściem na pokład samolotu. O ile, odprawę możesz zrobić przez Internet, o tyle kontrola bezpieczeństwa czeka Cię już na lotnisku. Jeśli nigdy nie miałeś z nią styczności – nie martw się. Znając kilka wskazówek, będziesz wiedział, czego się spodziewać. Dzięki temu kontrola pójdzie szybko i sprawnie.

Przed podejście do stanowiska kontroli, upewnij się, że w bagażu podręcznym nie masz przedmiotów zabronionych do przewozu. Wszystkie przedmioty metalowe, tj., klucze, zegarki, paski, telefony komórkowe czy również większe sprzęty, jak np. laptopy musisz umieścić w specjalnych kuwetach. Połóż je na taśmie urządzenia rentgenowskiego wraz z bagażem podręcznym.

Pracownicy lotniska mogą poprosić o zdjęcie kurtki, płaszcza, marynarki, żakiety, a nawet obuwia, aby prześwietlić je urządzeniem rentgenowskim. Chcą mieć, bowiem pewność, że żaden z pasażerów nie wnosi na podkład niczego niedozwolonego.

Jeśli przewozisz kosmetyki czy inne płyny – powinny być one w przezroczystych pojemnikach o maksymalnej objętości 100 ml. Umieść je w przezroczystej, zamykanej torebce. Taka torba ma określone wymiary – najczęściej 22 cm x 15 cm. Ogólna objętość takiej torebki nie przekracza jednego litra.

W razie pytań, zawsze możesz zwrócić się z pomocą do pracowników lotniska, którzy odpowiedzą na wszelkie nurtujące Cię pytania. Jednak kontrola bezpieczeństwa zazwyczaj przebiega szybko i sprawnie.

Zapoznaj się cennikiem naszego parkingu przy lotnisku Katowice Pyrzowice!

0
  Podobne wpisy