Poradnik pasażera

Jakie dokumenty potrzebują podróżujący samolotem?

Wziąłeś urlop, wykupiłeś wycieczkę? Czeka Cię jeszcze pakowanie i czas na wymarzony urlop. Pamiętaj tez o zabraniu ze sobą wszystkich ważnych dokumentów.

Do pełni szczęścia pozostała Ci tylko odprawa. Teraz można ją właściwie wykonać przez Internet. Co ciekawe, nie tylko nie czekasz w kolejkach, ale okazuje się, że wiele lotnisk pobiera dodatkową opłatę, jeśli odprawę chcesz zrobić na miejscu. Po załatwieniu formalności wsiadasz w samolot i lecisz na wymarzone i zasłużone wakacje. Przed tym jednak pamiętaj o zapraniu dokumentów, które muszą Ci towarzyszyć podczas podróży. W przeciwnym wypadku możesz mieć problemy.

Jakie dokumenty musisz ze sobą zabrać?

Odpowiedź w sumie jest prosta – te najważniejsze. Warto wiedzieć, że po przejściu kontroli bezpieczeństwa, podróżnych, którzy udają się do krajów poza strefą Schengen – czeka jeszcze kontrola graniczna dokumentów. W tym przypadku musisz mieć nie tylko dowód osobisty, ale również paszport. Zasady te dotyczą również dzieci, które muszą mieć dowód osobisty i paszport. Według ustawy z 26 czerwca 2012 r. dzieci muszą mieć własne dokumenty. Nie wystarczy adnotacja w paszporcie rodziców. Ze sobą warto mieć również inne dokumenty: legitymację, prawo jazdy, akt urodzenia lub małżeństwa.

Kiedy trzeba okazać dokumenty?

Najczęściej okazujemy je na lotnisku. Chyba, że planujesz dłuższy pobyt i wiesz, że będziesz starał się o pracę – wówczas pewnie będą potrzebne również i inne dokumenty, np. referencje, świadectwa pracy. W przypadku, kiedy wyjeżdżasz na wakacje – dokumenty należy okazać na lotnisku: podczas odprawy biletowo – bagażowej, podczas kontroli bezpieczeństwa, kontroli paszportowej, (chociaż ta dotyczy tylko osoby, które podróżują do państwa spoza strefy Schengen) oraz przed wejściem na pokład samolotu.

Szukasz parkingu przed wylotem z lotniska Katowice Pyrzowice – zapraszamy do nas.

0
  Podobne wpisy