Poradnik pasażera

Poradnik pasażera w pigułce

Czeka Cię podróż samolotem? Bez względu na to czy wybierasz się na wakacje czy w podróż służbową, czeka Cię kilka spraw, które musisz załatwić.

Nie musisz zaprzątać sobie niczym głowy. Wystarczy, że będziesz pamiętał o podstawowych rzeczach. Pierwszą z nich jest wielkość bagażu. Możesz zabrać dwa rodzaje bagażu, tj. podręczny i rejestrowany, czyli odprawiany. Bagaż podręczny zabierasz na pokład, rejestrowany musisz oddać wcześniej. Za posiadanie bagażu podręcznego nic nie zapłacisz, ale musisz pamiętać, że jego wielkość jest mocno ograniczona. Poszczególnie linie lotnicze mają różne przeliczniki wymiarów bagażu. Korzystając ze specjalnych stojaków, przekonasz się czy nie przekroczyłeś limitów. W przeciwnym wypadku będziesz musiał dopłacić.

Pamiętaj, że w bagażach nie możesz przewozić np. substancji wybuchowych. Kosmetyki, nawet te drobne do makijażu lepiej jest spakować do bagażu rejestrowanego. Jeśli chcesz je zabrać na pokład musisz wiedzieć, pojemniki musza być przezroczyste i nie większe niż 100 ml.

Jeśli chodzi o odprawę, to możesz to załatwić bezpłatnie przez Internet. Taka opcja pojawi się ok. 2 tygodnie przed planowanym odlotem. Wystarczy wydrukować kartę podkładową i czekać spokojnie na termin podróży. W dzisiejszych czasach okazuje się, że odprawa na lotnisku może być nawet dodatkowo płatna. Zatem znacznie wygodniej i taniej będzie wykonanie tego przez Internet.

Przed wyjściem z domu pamiętaj o zabraniu najważniejszych rzeczy. Konieczni weź ze sobą dokumenty: dowód osobisty, prawo jazdy, wszelkie karty do bankomatu, ale również gotówkę. Główną rzeczą, o której nie możesz zapomnieć jest oczywiście karta podkładowa z dokonana odprawa.

Masz pytania zadzwoń lub napisz! Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu.

0
  Podobne wpisy