Poradnik pasażera

Słownik lotnisko – inne przydatne pojęcia

Pojęcia używane w poszczególnych miejscach na lotnisku można mnożyć. Jedne są mniej istotne, drugie bardziej. Jednak z pewnością warto znać, jak nie wszystkie, to przynajmniej większość. Jeśli podróżowanie samolotem to dla Ciebie nic nowego, zapewne je znasz. Spotykasz się z nimi na każdym kroku, podczas kolejnych podróży, choćby służbowych. Nie oznacza to jednak, że nie może Cię nic zaskoczyć czy spotkać coś nowego. A co jeśli podróżujesz samolotem pierwszy raz? Warto przygotować się przed przyjazdem na lotnisko i poszerzyć swoją wiedze o kilka ważnych pojęć.  Oto, jakie słowa jeszcze powinieneś przyswoić.

Czartery są to specjalne rejsy obsługiwane przez linie lotnicze. Najczęściej odbywają się one na trasach do kurortów wakacyjnych. Miejsca w takich samolotach sprzedają zazwyczaj tour operatorzy. Wliczany jest w to pełen pakiet, tj.: zakwaterowanie, wyżywienie itp.

Infant – jest to niemowlę, dziecko do dwóch lat. Nie posiada własnego miejsca w samolocie, podróżuje na kolanach rodziców. Nie ma również prawa do bagażu. Natomiast UM (unaccompanied minor) jest to dziecko podróżujące pod opieką linii lotniczej. Flight delayed oznacza spóźnienie samolotu. Flight cancelled oznacza natomiast odwołanie lotu. Timetable oznacza po prostu tablicę\z rozkładem lotów.

Czym jest overbooking? Co ciekawe, często zdarza się tak, że linie lotnicze sprzedają kilka biletów więcej na rejs niż jest miejsc w samolocie. Jest tak dlatego, ponieważ nie wszyscy pasażerowie stawiają się na dany lot. Overbooking ma miejsce wtedy, gdy zabraknie miejsca dla pasażera. Wówczas obowiązkiem linii lotniczej jest zapewnienie miejsca na najbliższy, dostępny lot.

0
  Podobne wpisy