Wybierając się na wakacje nie chcesz pozostawić swojego pupila w domu? Już teraz nie musisz.
Prawo Unii Europejskiej dopuszcza podróżowanie zwierząt, trzeba je jednak oznaczyć tzw. mikroczipem. Dodatkowo trzeba je zaszczepić przeciwko wściekliźnie. Zwierzę musi posiadać również paszport, który wydają lekarze weterynarii. Taki koszt to około 51 zł. Przewóz zwierzęcia musi być każdorazowa zgłoszony w trakcie rezerwacji biletów lotniczych. Taka usługę należy dodatkowo potwierdzić, ponieważ jednym samolotem może lecieć tylko jeden pies i kot.
Lataj z psem przewodnikiem
Nawet tanie linie lotnicze oferują tego typu usługi. W tym przypadku jest to właściwie bezpłatne. Są jednak pewne warunki: zwierzę musi posiadać wszystkie ważne dokumenty, a przewoźnik musi być odpowiednio wcześniej poinformowany o tym, że na pokładzie znajduje się pies przewodnik. Taki pies ma pewne przywileje. Może podróżować bez kontenera, na smyczy i z kagańcem, który nie musi być założony.
Podróż zwierzaka
Nasi pupile przewożeni są w specjalnych kontenerach. Musi być on na tyle swobodny, aby zwierzę swobodnie stanęło i obróciło się. Małe zwierzęta mogą podróżować w kabinie pasażerskiej – pozostałe umieszczone są w klimatyzowanym luku bagażowym. W kontenerze znajduje się miseczka z wodą, jedzenie i podłoże pochłaniające wilgoć. Zanim jednak zdecydujesz się za zabranie swojego psa, zorientuj się, jakie są wymagania kraju, do którego jedziesz. Wielu przewoźników odmawia również przewożenia ras psów, które uchodzą za niebezpieczne. Ponadto np. do Niemiec również nie można wywozić niektórych z nich. Takie kwestie koniecznie ustal przed podróżą.
Jak umilić podróż zwierzęciu?
Podawanie środków uspokajających jest podzielone. Jedni je zalecą, inni zdecydowanie odradzają. Warto skonsultować to z weterynarzem. Ponadto pamiętaj, aby nie poić i nie karmić zwierzęcia, co najmniej 4 godziny przed podróżą. Jeśli w luku bagażowym będzie chłodno – przygotuj dodatkowy koc.
WRZ
2017