Poradnik pasażera

Jak przygotować się do podróży w tropiki?

Czeka Cię egzotyczna wyprawa? Oto, co powinieneś przygotować, zanim wybierzesz się w podróż.

Wyjeżdżając w dalekie strony zazwyczaj wykupujemy ubezpieczenie, szczepimy się na choroby, które możemy tam zastać. Często jednak zapominamy o podstawowych i w sumie najważniejszych rzeczach. Oto one:

Higiena przede wszystkim

I chociaż jest to rzecz, o której każdy powinien pamiętać – w praktyce różnie to wychodzi. Pamiętaj, aby myć ręce przed i po każdym posiłku, a także po wyjściu z toalety. Warto mieć ze sobą płyn do dezynfekcji rąk. Kiedy nie masz możliwości umycia ich pod bieżącą wodą – ten będzie jak znalazł.

Daj sobie dasz na aklimatyzację

Bez względu na to, jak długo planujesz wyjazd – ważne jest to, aby dać sobie czas na przyzwyczajenie się do panujących warunków. Czy to wspinaczka górska, czy ekstremalną upały – do każdych warunków trzeba się przyzwyczaić, zwłaszcza, jeśli spotykamy się z taką sytuacją po raz pierwszy. Warto również zaznaczyć, że każdy organizm przyzwyczaja się do danej sytuacji w różny sposób i potrzebuje odpowiednio więcej czasu. Trzeba być jednak cierpliwym.

Pamiętaj o wodzie

Wodę powinieneś pić codziennie i to w odpowiednio dużych ilościach. Pamiętaj jednak, że w obcym miejscu należy pić wodę butelkowaną, ewentualnie przefiltrowaną czy przegotowaną.

A co z surowymi warzywami?

Jedzenie surowych warzyw i owoców w nieznanym miejscu nie jest dobrym pomysłem (nawet tych umytych). Unikaj tego. Pozwolić sobie możesz natomiast na ich jedzenie po poddaniu ich wcześniejszej obróbce termicznej.

Uważaj na komary!

Letnie, ciepłe wieczory sprzyjają komarom. W tropikalnych krajach jest ich mnóstwo. W Polsce pozostawiają po sobie jedynie swędzące pamiątki. W przypadku innych krajów – komary są nosicielami groźnych chorób. Pamiętaj o tym i koniecznie się przed nimi zabezpiecz. Noś odpowiednią odzież ochronną, zabierz ze sobą środki odstraszające. W nocy, koniecznie zabezpiecz się za pomocą moskitier. W przypadku ukąszenia, zgłoś się natychmiast do najbliższego szpitala czy przychodni. Nie można tego bagatelizować.

Nie zapominaj o apteczce

To powinno być niczym Twoja Biblia. W takiej apteczne powinny się znaleźć: leki stosowane przewlekle, przeciwmalaryczne, przeciwbiegunkowe, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, a także przeciwzapalne, a nawet przeciwalergiczne. Konkretne leki przepisywane są przez lekarzy medycyny tropikalnej. Należy się do niego udać przed wyjazdem. Skompletujesz zestaw niezbędnych leków, ale również odbędziesz niezbędne szczepienia.

0
  Podobne wpisy