Linie lotnicze coraz chętniej przewożą najmłodszych pasażerów. Właściwie wystarczy, aby dziecko skończyło pierwszy tydzień życia i już może być pasażerem. Podpowiadamy, jaki dokładnie zasady obowiązują.
Nie wszystkie linie lotnicze posiadają w swojej ofercie usługę opieki nad dzieckiem w trakcie lotu. Pozwalają sobie na to zazwyczaj regularni przewoźnicy. Granica wieku zależy również od przewoźnika. Dzieckiem od momentu wejścia na podkład do chwili jego opuszczenia zajmuje się przydzielona stewardesa. Bez opieki najczęściej mogą podróżować nastolatkowie od 14. roku życia, chociaż nie jest to regułą. Najlepiej, więc, aby dziecko podróżowało z opiekunem.
Poznaj wszystkie zasady
Linie lotnicze dzielą pasażerów według wieku. Tak, więc za niemowlęta uważa się dzieci do 2 roku życia. One podróżują na kolanach rodziców. Są wtedy przypięci specjalnymi pasami. Istnieje jednak możliwość wykupienia miejsca, gdzie dziecko będzie mogło leżeć w nosidełku bądź foteliku. Natomiast dzieci, które ukończyły 2 lata – muszą mieć wykupione miejsce. Takiemu dziecku przysługuje również prawo do bagażu. Rezerwacja dziecięca oznacza to, że na podkład można zabrać jedynie jedzenie i ewentualnie wózek bądź nosidełko. Wydawać by się mogło, że spakowanie podręcznego bagażu dla dziecka jest niemożliwe. W praktyce nie wygląda to tak, że. Ogranicz kosmetyki do minimum. To, co będzie potrzebne potem – dostaniesz od obsługi albo kupisz na lotnisku po opuszczeniu samolotu. Warto zabrać kilka drobiazgów – kredki, kolorowanki, edukacyjne gry, bajki albo gry na tablecie, aby Twoja pociecha nie nudziła się w trakcie podróży. To z pewnością powinno wystarczyć. Co do posiłków, nie zabieraj tego zbyt wiele. Niektórzy rodzice w ogóle nie pakują jedzenia. Wykupują posiłek dla dziecka na miejscu, tj. w bufecie.
WRZ
2017