Poradnik pasażera

Wszystko to, co powinieneś wiedzieć o bagażu

Jeśli planujesz lot samolotem, bez względu na to, jak długo, dokąd, czy jest to wyjazd służbowy czy prywatny, niezbędnym elementem wyprawy jest bagaż.

Niektóre informacje mogą wydawać się oczywiste. Zwłaszcza, jeśli podróżujesz nie pierwszy raz – na temat samych odlotów i zasad panujących na lotnisku, jeśli nie wszystko, to wiesz naprawdę wiele. Jesteś laikiem? Wszystko Ci wyjaśnimy.

Najważniejszą sprawą jest to, że na terenie portu lotniczego nie można pozostawiać bagażu bez opieki. Od tego może zależeć nawet bezpieczeństwo podróżnych. Istnieje zasada, że jeżeli widzisz na hali lotniska bagaże i paczki, bez właściciela – zależy poinformować o tym obsługę lotniska.

Ważnym punktem jest kontrola wagi bagażu. Zazwyczaj znajduje się on przy strefie kontroli bezpieczeństwa w okolicy stanowisk odprawy. Zobacz, czy nie przekroczyłeś dopuszczalnych norm. Pamiętaj, że te często się zmieniają, różnią się w zależności od przewoźnika. Dlatego zanim spakujesz walizkę – warto sprawdzić aktualne informacje u przedstawicieli firmy linii lotniczej, w których usług korzystasz. Pamiętaj, że nie wolno przewozić materiałów wybuchowych, łatwopalnych, radioaktywnych, gazów sprężonych. Natomiast wszelkie przewożone płyny mogą mieć nie więcej niż 100 ml i powinny znajdować się w przezroczystych butelkach. Dodatkowo znajdować się one powinny w specjalnej foliowej torebce. Co ciekawe, ograniczenia te nie dotyczą płynów znajdujących się w bagażu kabinowym takich jak: perfumy, alkohol, które zostały zakupione w sklepach położonych na lotnisku poza punktem kontroli bezpieczeństwa.

Ponadto każdy z pasażerów musi okazać do sprawdzenia plastikowych toreb z opakowaniami zawierającymi substancje płynne. Powinien zdjąć wierzchnie nakrycie. Marynarka, żakiet, kurtka itp. zostaną oddzielnie prześwietlone. Jeśli na pokład chcesz wnieść komputer czy inne większe urządzenia elektroniczne – musisz również dać je do kontroli.

0
  Podobne wpisy