Poradnik pasażera

Słownik lotniskowy – w terminalu

W terminalu odlotów, czyli miejscu, gdzie mogą przebywa zarówno pasażerowie, jak i osoby towarzyszące, spotkasz się z pojęciami, które warto znać. Kiedy się z nimi zetkniesz, będziesz wiedział o co chodzi. To ułatwi Ci poruszanie. Zapoznaj się z nimi już dziś!

Co oznacza check – in? Jest to po prostu mieście, gdzie odbierzesz przed lotem karte pokładową (zwaną najczęściej boarding card)  i nadasz bagaż. Musisz jednak pamiętać, że odprawa biletowo – bagażowa na swój czas! Zaczyna się i kończy w ściśle określonych godzinach.

Czym jest bagaż podręczny? Jest to po prostu bagaż, który możesz zabrać na pokład samolotu. Pamiętaj jednak o tym, że płyny i kosmetyki nie mogą przekraczać 100 ml i muszą znajdować się w przezroczystych opakowaniach. Co więcej, nie możesz zabrać ze sobą ostrych, metalowych narzędzi. Te powinny znajdować się w bagażu rejestrowanym, czyli tym, który przewożony jest w luku bagażowym samolotu.

Jak rozumieć pojęcie Gate bag? Jest to sytuacja, w której bagaż podręczny przekracza limity z racji wagi czy wymiarów, narzucone przez przewoźnika. Oddawany jest wówczas przy wejściu do samolotu i trafia do bagażnika. Jednak za przekroczenie limitów, trzeba dodatkowo zapłacić.

Kontrola bezpieczeństwa vs. kontrola paszportowa. W przypadku kontroli bezpieczeństwa musisz oddać do prześwietlenia rentgenem wszystkie, elektroniczne narzędzia, przedmioty zawierające metalowe elementy, wierzchnie okrycie, a nawet buty. Wszystko to, ma na celu zapewnić maksymalne bezpieczeństwo podczas lotu. Natomiast kontrolę paszportową nie każdy musi przejść. Jest to sprawdzenie paszportów przez Straż Graniczną. Zasada ta obowiązuje pasażerów, którzy podróżują do Państw spoza strefy Schengen.

W razie pytań zapraszamy do bezpośredniego kontaktu

0
  Podobne wpisy